Vietnam'a Gitmek İçin 10 Neden - Vietnamavize.com

Vietnam’a Gitmek İçin 10 Neden

vietnam – sapa

Macera, Doğa ve Romantizm

Vietnam’ın adını duyduğumuzda sadece savaşla hatırlıyoruz. Ne ayıp ama ? Gerçek öyle değil. Doğasıyla, eşsiz kültürleriyle, yemekleriyle, sokaktaki yaşamıyla gerçekten harika bir ülke Vietnam. Macerayı da, Doğayı da, Romantizm’i de iliklerinize kadar hissedebileceğiniz bir ülke.

vietnam - edebiyat tapınağı
vietnam – edebiyat tapınağı

Mimari ve Arkeoloji

Vietnam’da zamanında çoklu uygarlıkların varlığı mimari ve arkeolojide’de zenginlik yaratmış. Zamanında kuzeyi yöneten Dai Viet uygarlığı kültürel anlamda Çin’den etkilenmişti ve onlardan kalan birçok mimari örnekleri görülebilir. Bunlardan en ünlüsü antik bir üniversite olan Edebiyat Tapınağı‘dır.
Güneyde ise o dönem Cham Krallığı yaşıyordu. Bu halk ise daha çok hinduizm kültüründen etkilenmiş ve mimarileri de bu kültüre ait olmuştur.

vietnam-kültürü
vietnam kültürü

Yerel Kültür

Vietnam kültürü binlerce yıldır devam eden bir gelenek. Yakın zamanda da ortadan kalkacakmış gibi görünmüyor.Gerçekten geleneğine, göreneğine sahip çıkmış onurlu bir millet Vietnamlılar. İnançlarıyla olsun, mimarisiyle, güzel sanatlarıyla, eğlence demişken Vietnam Su Kuklalarının performasını bir izleyin! Ek olarak tabi ki festivalleri. Kaçmaz. Vietnam’da yaşam gerçekten ilgi çekici.

vietnam yemekleri (spring rolls)

Yeme & İçme

Vietnam’ın yeme içme kültürü de gerçekten kendilerine özgü! Biz “Denizden babam çıksa yerim” sözünü boşuna söylüyoruz. Çünkü bu söz onlara ait olmalıydı. Çünkü denizden çıkan herşeyi yiyorlar. Pho, spring rolls ve niceleri mutlaka tadılması gereken lezzetlerden. Efsane Che! tatlısı da unutulmaması gerekenlerden.Aynı zamanda çok iyi bir bira kültürleri var. Her şehre ait bir bira markası var. Saigon Bia, Hanoi Bia gibi. Lezzetleri de gerçekten enfes.

vietnam savaş müzesi

Vietnam Savaş Tarihi

Gerçekten çok acı ve kanlı bir savaş tarihi. Emparyalizme karşı verilmiş onurlu bir mücadale örneği. Vietnam’da savaş pek konuşulmaz. Belki de sevmiyorlar konuşmayı fakat büyük bir gurur yaşadıkları aşikar. Bu savaş tarihi süresince olan bitene tanıklık etmek istiyorsanız eğer Ho chi minh’deki Chu chi tünelleri, Savaş Kalıntıları Müzesi, Yeniden Birleşme Sarayı;  Hanoi’de Ho chi minh Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

vietnam halong körfezi

Doğal Güzellik

Vietnam’ın doğası anlatılmaz yaşanır tadında. Ne kadar fotoğraflara bakarsanız bakın, videolarını izlerseniz izleyin o güzelliği orada bulunup hissetmeniz gerekmektedir. Bunlardan bir örneği ve en önemlisi Ha long Bay’dır. Daha sonrasında Mui Ne kasabasıdır, güneyde Mekong Deltadır. Hepsi tam anlamıyla efsanedir. Vietnam gezilecek yerler başlığından da gezilecek yerleri detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Macera

Tüm bu saydığımız güzellikler arasında aklına gelenebilecek her türlü doğa aktivitesine gerçekleştirebilirsiniz. En heyecanlısı da heralde güneyde bir motosiklet kiralayıp, kuzeye kadar gezmektir. Zor ya da hayal değil! Bunu yapan çok gezgin var.

Romantizm

Romantizm denilince akla Ha Long Bay, Hoi an geliyor. Özellikle Hoi an Gerçekten efsane ambiyansı olan, fenerlerin aydınlattığı bir şehir.

Ucuzluk

Vietnam gerçekten ucuz bir ülke. Belki bizle kafa kafaya olabilirler. Ama yine de ucuz kaldığını söyleyebiliriz. Tabiki kişiden kişiye göre, standartlara göre değişir. Ama 1 $’a da karnınızı doyurabilirsiniz, 50 $ ve üstüne de. Size kalmış bir durum. Alışveriş konusunda gerçekten bir cennet olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle tekstil ürünleri konusunda çok ucuza çok kaliteli giyim-kuşam, hediyelik alabilirsiniz.

Ulaşım

Vietnam’da ulaşım sistemi’nin gayet iyi olduğunu söyleyebiliriz. Ülke içinde ucuza uçak biletleri bulabilirsiniz. Aynı şekilde dilerseniz tren ve otobüsle de tercih edebilirsiniz. Otobüsler oldukça konforlu. Özellikle uzun mesafeler için uyku otobüsleri var. Bu otobüsler yataklı ve tüm gece mis gibi bir uyku çekerek yolculuğunuzu gerçekleştiriyorsunuz.

Bu harika ülkeyi ziyaret etmeniz için size tek engel olan vietnam vizesi‘ni de biz kolayca hallediyoruz. Geriye size tadını çıkartmak kalıyor 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön