Vietnam Yemekleri - Vietnam'da Ne Yenir ? - Vietnam Yemek Rehberi

Vietnam’da Ne Yenir ? – Vietnam Yemek Rehberi

vietnam yemekleri
vietnam yemekleri

Vietnam Yemekleri

Vietnam’da ne yenir ? Vietnam yemekleri nasıl ? Bu soruları cevaplamaya çalışalım. Vietnam yemekleri genel olarak değerlendirildiğinde bizim ağız tadımıza pek hitap etmese de Vietnam mutfağı dünya genelinde oldukça popülerdir.

Vietnam mutfağında, çoğunluklu olarak sebze, meyveler, çeşitli otlar pirinç ve et kullanılmaktadır.Aynı zamanda deniz ürünleri bakımından fazlasıyla çeşitliliği sahiptir.Dünya genelinde heryerde olduğu gibi Vietnam mutfağı da bölgelere göre çeşitlilik göstermektedir. Kuzey kesiminde daha çok Çin mutfağı‘nın etkileri görülürken güneyde ise Fransız mutfağının etkileri görülmektedir.

Diğer asya ülkelerinde olduğu gibi Vietnam sokak yemekleri de oldukça meşhurdur. Sokaklarda her köşede her saatte çok ucuza karnınızı doyurabilir, farklı lezzetleri deneyimleyebilirsiniz.

Şunu belirtmeliyiz ki Vietnam’da köpek eti yeniyor. Ama bunu her yerde ve herkes tarafından yeniyor gibi düşünmeyin. Bizdeki sakatat gibi düşünebilirsiniz. Neticede herkes sakatat sevmez ve belirli yerlerde satılır. Burda dikkat etmeniz gereken kelime; Gia Cay. Köpek eti anlamına gelir.

Vietnam yemekleri ile ilgili başlıca bilgileri verdiğimize göre şimdi Vietnam Yeme-İçme Rehberi’ne geçebiliriz.

Vietnam vizesi ücreti 90 USD – Yerli ve Güvenilir Firma – Faturalı İşlem

Önce Vize, Sonra Ödeme

Telefon / Whatsapp :+90 541 210 2020
Mail : vietnamavize@gmail.com 
Adres : Dumlupınar mah. Park Cad. No : B/10 D 20 Bursa / Nilüfer

Pho

pho çorbası
pho çorbası

Pho, Vietnamlıların vazgeçilmez kahvaltısıdır. Talebe göre domuz veya dana etli olarak hazırlanan çeşitli sebzelerle çeşitlendirilmiş noodle çorbasıdır. Her köşe başında satıcısı bulunabilir. Dana etli olanına Pho bo denilmektedir.

Banh Mi

banh mi
banh mi

Banh Mi, meşhur Vietnam sandviçi. Ekmek arasına talebinize göre tavuk, et, domuz eti ve çeşitli yeşilliklerin doldurulduğu bir sandviç çeşidi. Oldukça popüler olup, her köşe başında satıcısına denk gelebilirsiniz.

Spring Rolls

spring rolls
spring-rolls

Yerelde Çin usulü Vietnam böreği olarak geçen spring rolls Vietnam’ın en meşhur yemeklerinden biridir. Hamur olarak pirinç hamuru kullanılan bu üründe içine çeşit sebzelerle birlikte talebe dana eti, karides, domuz eti gibi çeşitlendirilmektedir.

Bun Cha ve Bokho

bun cha
bun cha

Bun Cha, Vietnam usulü ızgara domuz etiyle birlikte sunulan noodle yemeğidir. Bun cha, beyaz pirinç üzerinde ızgara domuz eti ve soslu garnitür ile birlikte servis edilmektedir. Bokho ise sığır eti ile aynı şekilde sunulanıdır.

Banh Chung ve Banh Beo

bahn chung
bahn chung

Banh chung, pirinç, maş fasulyesi, domuz eti ve diğer malzemelerden yapılmış geleneksel bir Vietnam pirinç kekidir. Banh beo ise pirinç unu ve topyoka kombinasyonundan yapılır. İkisi de oldukça popülerdir.

Goi Ga

goi-ga
goi ga

Goi ga, Vietnam usulü tavuklu salatadır. Çeşitli sebzelerle birlikte; tavuk dışında sığır eti, karides gibi deniz ürünleriyle de çeşitlendirilmektedir.

Banh Xeo

banh xeo
bang xeo

Banh Xeo, Vietnam usulü kreptir. İçinde karides, domuz eti, fasulye filizi, otlar, pirinç unuyla sunulur.

Che

che
che

Che bir çok tatlı çeşidinin genel adıdır. Soya sütü, hindistan cevizi ve renkli jelibonlarla süslenen çeşitleri de vardır fakat bize en yakın lezzet olan siyah fasülyeden yapılanıdır. Tadı aşureye çok yakındır.

Ca Phe Trung

Ca Phe Trung
ca phe trung

Fncanın içine kırılan ve çırpılan yumurtanın kremsi bir hale getirilmesi sonrası yoğun Vietnam kahvesi eklenmesiyle elde edilen ch phe trung, hem soğuk hem de sıcak olarak sunulabilmektedir.Kaşıkla tüketilen kahvenin tadı dondurmalı kahveye benzemektedir. Kıvamından dolayı da daha çok tatlıya benziyor.

Bunun haricinde de normal ietnam kahvelerini her köşe başında sokak satıcısından veya kahve dükkanından alabilirsiniz. Vietnam kahve üretiminde Brezilyadan sonra dünya ikincisi. Birbirinden lezzetli kahve çeşitlerini deneyimleyebilirsiniz.

Vietnam Biraları

vietnam biraları
vietnam biraları

Vietnam’da her şehir ismiyle bira ismi var. Saigon Bia, Hanoi Bia gibi. Harika bir bira kültürü var hem de çok ucuz. Mutlaka denemelisiniz.

Genel olarak Vietnam lezzetleri dünya mutfağında kabul görmüş ve lezzetli yemeklerden oluşmaktadır. Eğer benim damak tadıma uymuyor ben bu yemekleri nasıl yiyeceğim diye düşünüyorsanız MCDonalds, KFC gibi fastfood zincirlerinden veya diğer bize yakın Arap restoranlarından yemek yiyebilirsiniz. Yani Vietnam’da aç kalma gibi bir endişeniz olmasın.

Vietnam vizesi kolayca nasıl alınır ?

Vietnam vizesi sanılanın aksine alınması kolay bir vizedir. Vietnam vizenizi aracılığımızla temin edebilirsiniz. Sadece pasaportunuzun ilk sayfasının görüntüsünü ve eğer varsa uçak bileti rezervasyonlarınızı whatsapp veya mail aracılığıyla iletmeniz kafi.

Eğer yoksa rezervasyonlarınızı sizin adınıza göstermelik olarak biz oluşturup, sunabiliyoruz. Ortalama 7 iş günü içinde gerekli olan vize onay mektubunuzu (vietnam c1 belgesi) tarafınıza iletiyoruz. Ödemeyi belgenizi aldıktan sonra gerçekleştiriyorsunuz. Havalimanına vardığınızda da bu belgeyle birlikte 2 adet biyometrik fotoğraf ve 25 usd ödeyerek vizenizi pasaportunuza işletip, sorunsuz bir şekilde pasaport kontrolüne geçiyorsunuz. Hepsi bu kadar! Vietnam vizesi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz 2 adımda vietnam vizesi nasıl alınır ? içeriğini inceleyebilirsiniz.

Not : Vietnam vizesi 2020 yılında da aynı şekilde temin edilmektedir.

Vietnam vizesi ücreti 90 USD – Yerli ve Güvenilir Firma – Faturalı İşlem

Önce Vize, Sonra Ödeme

Telefon / Whatsapp :+90 541 210 2020
Mail : vietnamavize@gmail.com 
Adres : Dumlupınar mah. Park Cad. No : B/10 D 20 Bursa / Nilüfer

Vietnam’da Ne Yenir ? – Vietnam Yemek Rehberi” üzerine 12 görüş

    1. farkli yemek kulturlerini denemeyi seviyorum . henuz tatmadim ama vietnam mutfaginin methini duydum. denemek isterim

  1. vietnam yemekleri, vietnam mutfağı gerçekten çok zengin. ben de ön yargıyla yaklaşmıştım fakat ne yalan söyleyim ben beğendim. bize gerçekten uzak bir yemek kültürü fakat aralarından illaki seveceğiniz birşeyler çıkıyor. yemeklerden ziyade vietnam kahveleri şu ana kadar içtiğim en leziz kahvelerden… özellikle sokak kahvecilerinden içtiğim kahveler. süper diyebilirim.

  2. henüz deneme fırsatım olmadı fakat vietnam mutfağını mutlaka denemek istiyorum. paylaşımınız için de teşekkürler.

  3. che’yi tattım 🙂 süper. tabi bir çok che çeşidi var. ben sizin paylaştığınızdan yemiştim harika bir tatlı

  4. arkadaşlar che tatlısını mutlaka deneyin. farklı farklı çeşitleri var ben tatlısever biri olarak bayılmıştım :)) tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
Open chat