Ho Chi Minh (Saigon) Gezi Rehberi - Ho Chi Minh Gezilecek Yerler

Ho Chi Minh (Saigon) Gezi Rehberi

Vietnam vizesi ücreti 100 USD – Yerli ve Güvenilir Firma – Faturalı İşlem

Önce Vize, Sonra Ödeme

Telefon / Whatsapp :+90 541 210 2020
Mail : vietnamavize@gmail.com 
Adres :  Dumlupınar Mah. Park Cad. NTepe Studio B Blok D 20  Bursa/Nilüfer

Ho Chi Minh Gezi Rehberi ile alakalı tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

ho chi minh city, saigon
ho chi minh city, saigon

Ho chi minh eski adıyla Saigon Vietnam’ın en büyük şehri ve aynı zamanda eski başkentidir.Vietnam’ın güneyinde yer almaktadır.Şehrin ismi 1975 yılına kadar Saigon’du.Bağımsızlıktan sonra kurtarıcısı’nın adı olan Ho Chi Minh ismini almıştır. Şehirde 9 milyon insan yaşamaktadır. Bu şehir yıllar içinde Vietnam’ın ticaret merkezi haline gelmiştir. Şehrin en büyük dezavantajlarından biri de kalabalıkla birlikte gelen motosiklet trafiği. Vietnam’da herkesin evinde motosikleti var ve ulaşımı bunlar aracılığıyla sağlıyorlar. Ho Chi Minh şehrinde yaklaşık 8 milyon motosiklet olduğu söylenmektedir. Bu yoğun trafiğin içinde herhangi bir trafik kuralının olmaması fakat buna rağmen trafiğin herhangi bir kaza olmaksızın, ahenkle akması çok ilginç bir durum oluşturmaktadır.

ho chi minh city motosiklet trafiği
ho chi minh city motosiklet trafiği

Ho chi minh yıllar içinde gelişmiş caddeleri, yürüyüş yollarıyla düzenli bir şehir haline gelmiştir. Son zamanda yapılan modern binalar, açılan lüks restoranlar, sinema, tiyatro, müz ve eğlence mekanlarıyla canlı bir şehir haline gelmiştir. Bu sebeptendir ki son yıllarda bir çok turistin uğrak noktası haline gelmiştir.

Ho chi minh sokaklarında hiç sıkılmazsınız. Sürekli canlıdır, bariz bir sokak ve sokak yemeği kültürü vardır. İnsanlar ucuz olduğu için genel olarak sokaklarda yemeyi tercih ederler. Yemekleri herkesin ağız tadına uymasa da en azından denenmesi gerekir.

Ho Chi Minh şehri güneyde kaldığı için yıl içinde sıcaklık ve nem ortalaması oldukça yüksektir. Şehir trafiğinin getirdiği hava kirliliğiyle birlikte nem ve sıcaklık birleştiğinde oldukça rahatsız edici hale gelebilmektedir.

Ho Chi Minh’e (Saigon) Nasıl Gidilir ?

Eğer Ho Chi Minh’e Türkiye’den gitmeyi planlıyorsanız, THY’nin aktarmasız uçuşları ve Qatar, Singapur, Çin havayollarının aktarmalı uçuşları mevcut. Ho chi minh uçak bileti fiyatları gideceğiniz zamana göre değişmekle birlikte eğer THY ile direk uçmak isterseniz gidiş-geliş bilet fiyatları 5000 – 6000 TL civarındadır. Bilet fiyatı uygunluk açısından en uygun firma genel olarak Katar hava yolları olmaktadır. Zaman zaman yapılan promosyonlarla gidiş geliş 2500-3000 TL civarında uygun biletler bulunabilmektedir. Bu kampanya süreci genellikle Eylül-Ekim aylarında olmaktadır. Air Arabia firmasının da direk Vietnam’a olmasa da Malezya’ya gidiş geliş 2000-2500 TL civarında fiyatlara uçuşları olabiliyor. Türkiye’den Malezya’ya giderek ordan uygun fiyatlı olarak Ho Chi Minh’e uçabilirsiniz. Bu da sizin için alternatif bir yol olabilir.

Ho Chi Minh şehrine çevre ülkelerden geçiş yapacaksanız karayolu tercih edebilir veya uygun hava yolu firmalarıyla uçuş gerçekleştirebilirsiniz.

vietnam haritası

Ho Chi Minh’e Ne Zaman Gidilir ?

Bu bölgede tropikal iklim hakim olduğu için Ho Chi Minh’de yağışlı ve kuru olmak üzere iki mevsim görülmektedir. Yağışlı mevsim Mayıs ve Ekim ayları arasında görülmektedir. Zaman zaman aralıklı, bazen de gün boyu yağış görülebilmektedir. Yağış olsa da nem oranı yüksek olduğundan sıcaklıklar düşmemektedir. Kuru mevsim ise Aralık-Nisan ayları arasındadır. Ho Chi Minh şehrine gitmek için en ideal zaman Aralık ve Nisan arasındaki aylardır. Siz de seyahat planınızı bu duruma değerlendirebilirsiniz.

Ho Chi Minh Gezilecek Yerler

Ho Chi Minh (Saigon) gezilecek yerler listesi ;

1- Chu Chi Tünelleri

Chu chi tünelleri; Amerika-Vietnam savaşı döneminde yer altına inşa edilen, Vietnam askerlerinin her türlü ihtiyacını karşılayabileceği şekilde dizayn edilmiş, çok geniş bir alanı kaplayan ve mühendislik harikası olarak tanımlanan yapılardır. Bu yapıları görmek, Vietnam Savaşı’nı anlamak açısından önemli.

chu chi tünelleri

2-Mekong Delta

Mekong delta; Vietnam’ın güney doğusunda bulunan Mekong Nehri’nin kollar halinde Güney Çin Denizi’ne döküldüğü bölgede yer almaktadır. Mekong nehri Vietnam, Kamboçya, Tayland ve Laos’u dolaşarak denize dökülmektedir. Mekong delta turuna katılarak, nehir boyunca eşsiz görüntülere tanıklık edebilirsiniz. Sabahleyin erkenden nehir pazarlarında insanların nasıl ticaret yaptığını ve nehir kenarlarında yaşayan insanların yerel yaşantısını, noodle imalathanelerini görebilir, yerel halkın turistler için yaptığı yerel yemekleri deneyimleyebilirsiniz.

mekong delta
mekong delta

3-Saigon Notra Dame Bazilikası

Saigon Notra Dame Bazilikası; Fransız sömürgeciler tarafından 1880 yılında inşa edilmiş. Vietnam’daki çok az sayıdaki katolik kiliselerden biri olma özelliğini taşımaktadır. Vatikan tarafından da 1962 yılında katedralin statüsü bazilikaya çevrilmiş. İlgi çekici mimariya sahip olan bazilika kırmızı tuğlalarla işlenmiş ve vitray pencerelerle de şahane bir yapı oluşturmuş. Burada kullanılan kırmızı tuğlalar özel olarak Fransadan Vietnam’a getirilmiş. Dikkat çeken bir diğer detay da bazilika önündeki Meryem Ana heykilidir.

saigon notre dame bazilikası
saigon notre dame bazilikası

4-Saigon Merkez Postahanesi

Saigon Merkez Postahanesi; Gerçekten çok hoş mimariye sahip bu posta ofisi Saigon Notre Dame bazilikasının karşısında bulunmaktadır. Şehir içinde de District 1 denen bölgede yer almaktadır. 1886 yılında inşasına başlanan bu yapı Ho Chi Minh şehrinde turistik anlamda önemli bir yer tutmaktadır.Bu bina da bazilika gibi Fransızlar tarafından yapılmıştır. Binanın içine girdiğinizde duvarda bulunan Ho Chi Minh portresini görürsünüz. Arzu ederseniz buradan sevdiklerinize kartpostal gönderebilirsiniz ve hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

saigon merkez postahanesi
saigon merkez postahanesi

5-Thien Hau Tapınağı (Pagoda)

Thien Hau Tapınağı, şehir merkezine yaklaşık 20-25 dakika mesafede Çin mahallesinde yer alan bir Budist Tapınağıdır. Thien Hau, Çin topluluklarında saygı gösterilen bir tanrının adıdır. Deniz kıyılarında bulunan insanları tehlikelerden koruduğuna inanılmaktadır. Tapınak ilginç bir mimariye sahip olmakla birlikte inançlarıyla alakalı bir çok motif, figür görebilirsiniz.İç kısmında da yine inançlarıyla ilgili bir çok heykel ve sanat eseri bulunmaktadır.

thien hau tapınağı
thien hau tapınağı

6- Savaş Kalıntıları Müzesi (War Remnants Museum)

Savaş Kalıntıları Müzesi, savaşın acımasızlığını gerçekten derinden hissedeceğiniz bir müze. Amerika – Vietnam savaşı esnasında yakalanmış fotoğrafların ve savaşta kullanılmış araçların sergilenmektedir. O zaman yaşınılanları, tarihe tanıklık etmek adına Ho Chi Minh şehrinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

savaş kalıntıları müzesi

7- Bağımsızlık Sarayı (Yeniden Birleşme Sarayı)

Bağımsızlık sarayı diğer adıyla da yeniden birleşme sarayı, 1962 – 1966 yılları arasında yapılmış ve Vietnam Savaşı’nda ABD’nin desteklediği Güney Vietnam yönetimi tarafından karargah olarak kullanılmıştır. 30 Nisan 1975 günü Kuzey Vietnam’a ait bir tank sarayın bahçesine girmesiyle savaş sonlanmış. Bu tank hala orda aynı şekilde durmaktadır.

yeniden birleşme sarayı

8- Ben Thanh Market

Ho Chi Minh’in en bilindik ve turistik alışveriş merkezi. Her türlü tekstil, el yapımı ürünler, hediyelik eşyalar, yeme-içme bulabileceğiniz bir pazar.Turistik bir yer olduğu için fiyatlar burda normale göre fazladır. Old square, Bin Thay market gibi pazarlar buraya kıyasen daha uygundur.

ben thanh market
ben thanh market

Ho Chi Minh’te Ne Yenir ?

Vietnam mutfağa konusunda vietnam yemekleri yazımızı okuyabilirsiniz. Vietnam yemekleri konusunda detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

ho chi minh'te ne yenir
ho chi minh’te ne yenir

Ho Chi Minh Alışveriş Yapılacak Yerler

Ho chi minh alışveriş yapılacak yerler ;

  1. Ben Thanh Market – Daha öncede bahsettiğimiz üzere oldukça turistik bir market ve fiyatlar yerel fiyatlara göre yüksek. Adres : Ben Thanh, Ho Chi Minh
  2. Bin Thay Market – Lokale göre çok daha cüzi fiyatlarla alışveriş yapabilirsiniz. Adres : 57 Thap Muoi, District 6, Ho Chi Minh City
  3. Saigon Sqaure – Özellikle nortface, columbia gibi ürünleri almak istiyorsanız buradan alabilirsiniz. Adres: Saigon Square – 77 Nam Ky Khoi Nghia, District 1, Ho Chi Minh City

Ho Chi Minh Nerede Kalınır ?

Ho Chi minh nerede kalınır, sorusuna district 1 diyebiliriz. Çünkü burası şehrin kalbi ve heryere kolayca ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Booking.com üzerinden district 1 civarındaki hotelleri listelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Ho Chi Minh (Saigon) Gezi Rehberi” üzerine 6 görüş

  1. ho chi minh, modern güzel eğlenceli bir şehir ama hava kirliliği, trafik ve nem insanı mahvediyor. ho chi minhden sonra daha sakin ir şehir olan dalat’ı ziyaret etmiştik. burası vietnam mı diye sormuştum eşime 🙂 size de tavsiye ederim. dalat’ı da mutlaka görün.

  2. gelecek ayki ziyaretimizde ilk rotamız ho chi minh. bakalım bizi neler bekliyor bu şehirde 🙂

  3. ho chi minh gerçekten iyi bir şehir yeme içme olsun, eğlence anlamında süper mekanlar var. sadece dezavantaj olarak trafik sıkıntılı. ama büyük şehirlerde normal zaten

  4. alışveriş yapacak kişilere ben thanh market yerine bin thay marketi tavsiye ederim. fiyatlar çok çok uygun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön